Förbundsstyrelsen

Journalistförbundets förbundsstyrelse väljs på kongressen för en period på som mest tre och ett halvt år och är förbundets verkställande och beslutande organ mellan kongresserna. Styrelsen valdes av kongressen i oktober 2021.

E-post: forbundsstyrelsen@sjf.se

Förbundsstyrelsen 2021-2025
Foto: Jonas Eng

Bakre raden: Anna Herdenstam, Erika Wiman Snäll, Gert Lundstedt, Zenaida Hadzimahovic, Hanna Nyberg, Tomas Backlund. Främre raden: Ann Johansson, Jens Krey, Ulrika Hyllert, Noa Söderberg, Gabriella Mohoff. Saknades vid fototillfället: Gunilla Kracht

Ordförande
 

Ulrika Hyllert
Foto: Tor Johnsson

Ulrika Hyllert
Telefon: 08-613 75 56
Mobil: 070-784 31 14
E-post: ulrika.hyllert@sjf.se

Vice ordförande
 

Tomas Backlund
Foto: Tor Johnsson

Tomas Backlund, Östersunds-Posten, Östersund
Telefon: 08-613 75 62
Mobil: 072-644 33 31
E-post: tomas.backlund@sjf.se

Ledamöter:

Zenaida Hadzimahovic, Östgöta Correspondenten (Norrköpings Tidningars Media AB), Linköping
E-post: zenaida.hadzimahovic@sjf.se

Anna Herdenstam, Expressen (Bonnier News), Stockholm
E-post: anna.herdenstam@sjf.se

Ann Johansson, TV4, Stockholm
E-post: ann.johansson@sjf.se

Gunilla Kracht, frilans, Malmö
E-post: gunilla.kracht@sjf.se

Jens Krey, Dagens Medicin (Bonnier Business Media), Stockholm
E-post: jens.krey@sjf.se

Gert Lundstedt, frilans, Stockholm
E-post: gert.lundstedt@sjf.se

Gabriella Mohoff, Göteborgs-Posten (Stampen Media), Göteborg
E-post: gabriella.mohoff@sjf.se

Hanna Nyberg, SVT Nyheter Väst, Göteborg
E-post: hanna.nyberg@sjf.se

Noa Söderberg, Flamman (vik), Stockholm
E-post: noa.soderberg@sjf.se

Erika Wiman Snäll, Barometern-OT (Gota Media), Högsby
E-post: erika.wimansnall@sjf.se


Här kan du läsa presentationer av ledamöterna från när de kandiderade inför kongressen 2021


Victoria da Silva, personalledamot, Journalistförbundet

Senast ändrad 11 februari 2022