Förbundsstyrelsen

Publicerad 27 mars 2018

Journalistförbundets förbundsstyrelse väljs på kongressen för en period på som mest tre och ett halvt år och är förbundets verkställande och beslutande organ mellan kongresserna. Styrelsen valdes av kongressen i april 2018.

Med anledning av Jonas Nordlings avgång som ordförande i december 2018 blev vice ordförande Ulrika Hyllert ordförande och Tomas Backlund vald till vice ordförande av förbundsstyrelsen med tillträde 1 februari 2019.

E-post: forbundsstyrelsen@sjf.se
 

Ordförande
 

Ulrika Hyllert

Telefon: 08-613 75 56
Mobil: 070-784 31 14  
E-post: ulrika.hyllert@sjf.se
 

Vice ordförande
 

Tomas Backlund, Östersunds-Posten, Östersund
Telefon: 08-613 75 62
Mobil: 072-644 33 31
E-post: tomas.backlund@sjf.se

 

Katarina Bjärvall, frilans, Stockholm
E-post: katarina.bjarvall@sjf.se

Anna Flytström, Schibsted Media, Stockholm
E-post: anna.flytstrom@sjf.se

Anders Forsström, Dagens Nyheter, Stockholm
E-post: anders.forsstrom@sjf.se

Elisabeth Hedman, Norrbottens Media, Luleå
E-post: elisabeth.hedman@sjf.se

Ann Johansson, Bonnier Broadcasting/TV4, Stockholm
E-post: ann.johansson@sjf.se

Jens Krey, Dagens Medicin, Stockholm
E-post: jens.krey@sjf.se

Gert Lundstedt, frilans, Stockholm
E-post: gert.lundstedt@sjf.se

Gabriella Mohoff, Göteborgs-Posten, Göteborg
E-post: gabriella.mohoff@sjf.se

Hanna Nyberg, SVT, Göteborg
E-post: hanna.nyberg@sjf.se

Ragnar Forsén, personalledamot, Journalistförbundet

Foto: Tor Johnsson

Senast ändrad 19 februari 2019