Förbundsstyrelsen

Publicerad 27 mars 2018

Journalistförbundets förbundsstyrelse väljs på kongressen för en period på som mest tre och ett halvt år och är förbundets verkställande och beslutande organ mellan kongresserna. Här är styrelsen som kongressen valde i april 2018.

E-post: forbundsstyrelsen@sjf.se
 

Ordförande
 

Jonas Nordling, Stockholm
Tel: 08-613 75 31 
Mobil: 070-786 84 33 
E-post: jonas.nordling@sjf.se
Twitter: @jonasnordling

Vice ordförande
 

Ulrika Hyllert, Sveriges Radio, Stockholm
Mobil: 070-784 31 14  
E-post: ulrika.hyllert@sjf.se

Ledamöter
 

Tomas Backlund, Östersunds-Posten, Östersund
E-post: tomas.backlund@sjf.se

Katarina Bjärvall, frilans, Stockholm
E-post: katarina.bjarvall@sjf.se

Anna Flytström, Schibsted Media, Stockholm
E-post: anna.flytstrom@sjf.se

Anders Forsström, Dagens Nyheter, Stockholm
E-post: anders.forsstrom@sjf.se

Elisabeth Hedman, Norrbottens Media, Luleå
E-post: elisabeth.hedman@sjf.se

Ann Johansson, Bonnier Broadcasting/TV4, Stockholm
E-post: ann.johansson@sjf.se

Jens Krey, Dagens Medicin, Stockholm
E-post: jens.krey@sjf.se

Gert Lundstedt, frilans, Stockholm
E-post: gert.lundstedt@sjf.se

Gabriella Mohoff, Göteborgs-Posten, Göteborg
E-post: gabriella.mohoff@sjf.se

Hanna Nyberg, SVT, Göteborg
E-post: hanna.nyberg@sjf.se

Ragnar Forsén, personalledamot, Journalistförbundet

Foto: Tor Johnsson

Senast ändrad 14 november 2018