Betala medlemsavgiften med autogiro
Enklast gör du detta genom att anmäla dig för autogirobetalning inloggad i din internetbank. Sök på betalningsmottagare Journalistförbundet (autogirokonto 5720-8704).
Är du frilansmedlem, tänk på att du måste ange dina privata kontouppgifter för medlemsavgiften, det går inte att ange ditt bolags kontouppgifter eftersom du då kommer att få ett felmeddelande från din bank. Det beror på att medlemsavgiften som du betalar till förbundet är en privat avgift och inget som du kan ta upp i ditt företags bokföring
Alternativt fyller du i blanketten anmälan Journalistförbundet där du medger att medlemsavgiften dras från ditt konto. Posta den till:
Journalistförbundets medlemsregister, Box 1116, 111 81 Stockholm.
Betala serviceavgiften med autogiro till Servicebolaget
Avgiften till Servicebolaget kan också betalas via autogiro.
Fyll i blanketten autogiroanmälan Servicebolaget där du medger att serviceavgiften automatiskt dras från ditt konto. Posta den till:
Journalistförbundets medlemsregister, Box 1116, 111 81 Stockholm
Se dina fakturor
Om du är inloggad kan du på "Min sida" se och spara ner dina fakturor som pdf.