Valansvariga

Alla medlemmar kan nominera kandidater till kongressombudsvalet. Totalt 111 ombud ska väljas från förbundets 10 valkretsar. Kontakta de valansvariga i din valkrets för att komma med förslag på kandidater. Eller varför inte kandidera själv?

Sista dag att kandidera och nominera var 16 april.

Här nedan hittar du kontaktuppgifter till de valansvariga i de olika valkretsarna. Du ser även hur många ombud som ska väljas i respektive krets. Vet du inte vilken krets du tillhör, kan du mejla din fråga eller nominering till Linus Johnson på Journalistförbundets kansli, på adressen lj@sjf.se

Kretsarna är utformade efter tidigare distriktsindelning och/eller vilket landskap/län du arbetar i. Information om vilka som kan vara kongressombud hittar du här.

Mellersta

Dalarna, Gävleborg, Värmland, Västmanland, Örebro läns journalistförening

8 ombud. Valansvarig: Ragna Fahlander, Dalarnas Tidningar, ragna.fahlander@mittmedia.se

Västra

Halland, Journalister i Väst, Västra Götaland

9 ombud. Valansvarig: Gabriella Mohoff, Göteborgsposten, gabriella.mohoff@gp.se

Norra

Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, Västernorrland

7 ombud. Valansvarig: Bertholof Brännström, frilansklubben Västerbotten, bertholof@bobmedia.se

Östra

Smålands Journalister, Södermanland, Östergötland.

7 ombud. Valansvarig: Emma Johansson, SVT Småland, emma.johansson@svt.se

Södra

Skåne och Blekinge.

9 ombud. Valansvarig: Eskil Fagerström, Sydsvenskan, eskil.fagerstrom@sydsvenskan.se

Dagspress

(Före detta dagspress-distriktet i Stockholms och Uppsala län – till exempel UNT, Dagens Nyheter, Aftonbladet och Mitti)

13 ombud. Valansvariga: Thomas Berglund, Svenska Dagbladet, thomas.berglund@svd.se, och Janne Spångberg, Expressen, jan.spangberg@expressen.se

FOOJ

(Före detta distrikten Eken och tidskrift i Stockholms län och det rikstäckande OJ-distriktet för offentliganställda journalister )

23 ombud. Valansvarig: Ewa Knutsson, Läkartidningen, ewa.knutsson@lakartidningen.se

Frilans

(Alla frilansmedlemmar i förbundet)

18 ombud. Valansvarig: Ingela Hofsten, Södra Norrlands frilanssektion, ingela@ingelahofsten.se

Gotland

1 ombud. Valansvarig: Christer Bjöhle, H Press AB, christer@hpress.se

Radio & tv     

(Före detta Radio&tv-distriktet för etermedier i Stockholms och Uppsala län – tex TV4, Sveriges Radio, SVT och produktionsbolag)

16 ombud. Valansvarig: Gunnar Johansson, SVT, gunnar@gunnar.se


Vet du inte vilken krets du tillhör? För mer information om kongressombudsvalet, kontakta:
Linus Johnson, kommunikatör och webbansvarig, 08-613 75 73, lj@sjf.se

Senast ändrad 19 april 2021