Syftet med stipendiet är framför allt att möjliggöra deltagande för personer som publicerar sig journalistiskt och varken kan bekosta besöket på egen hand eller har arbetsgivare som betalar. Stipendiet delades ut första gången 2025.
I stipendiet ingår:
- Seminariekort till Gräv 2026 i Kristianstad (27-28 mars)
- Entré till Guldspadegalan
- Hotellboende
- Resestipendium
Kan du söka? Var kommer pengarna ifrån?
Du behöver inte vara medlem i journalistförbundet för att vara berättigad våra stipendier. Grundkriteriet är istället att du har upphovsrätt till skyddat text- och bildmaterial som publicerats de senaste tre åren. Men vi förhåller oss till fler bedömningsgrunder!
Viktig info om våra sökkriterier
Grävseminariet
Det är föreningen Grävande journalister som varje år sedan 1989 ordnar Grävseminariet. Här kan du läsa mer om föreningen Grävande journalister. Här finns mer information om Grävseminariet.
Har du sökt och väntar på svar?
Besked om beviljade stipendier till Gräv 2026 har meddelats. Vi har prioriterat sökande som inte tidigare tagit del av Journalistförbundets stipendier.
Sent inkomna eller ofullständiga ansökningar har inte beaktats.