Det är i Gaza och Mellanöstern som flest journalister har dödats i år. Det mest anmärkningsvärda tillfället var den riktade attacken mot ett tält som hyste sex journalister och mediearbetare i närheten av Al Shifa-sjukhuset i Gaza stad.
Vår internationella organisation IFJ, International Federation of Journalists, har registrerat 111 dödade journalister och mediearbetare hittills i år.
– Det är skamligt att regeringarna runt om i världen gör så lite för att upprätthålla sådant som ska vara grundläggande i demokratier. Oberoende journalistik är avgörande, och journalister måste skyddas för att kunna göra sitt jobb och rapportera till allmänheten om vad som händer, säger Ulrika Hyllert, ordförande för Journalistförbundet.
Trend med drönarattacker
- I Europa har flest journalister dödats i Ukraina. En oroande trend är att flera av dem där har varit måltavlor för drönare. Antalet journalister som fängslats i Europa har ökat kraftigt i år, främst på grund av intensifierat förtryck i Azerbajdzjan och Ryssland.
- I Afrika har flest journalister och mediearbetare dödats i Sudan. Eritrea fortsätter ligga i topp när det gäller antalet fänglade journalister i Afrika.
- I Amerika toppar Mexiko och Peru listan över antalet dödade journalister och mediearbetare. Peru står ut, eftersom det fram tills nu inte dödats några journalister där på nästan ett decennium. I Amerika är det Venezuela som har flest fängslade journalister.
- Asien-Stillahavsområdet fortsätter att fängsla det största antalet journalister för att de gjort sitt jobb: 277 journalister och mediearbetare sitter bakom lås och bom. I samma område har sammanlagt 15 journalister dödats.
Internationellt instrument
Våldsutövande länder och makter anstränger sig allt mer för att begränsa allmänhetens rätt till pluralistisk och oberoende information, konstaterar IFJ i samband med rapportsläppet.
”Tiden har kommit – och det är faktiskt länge sedan – att anta ett internationellt instrument som syftar till journalisters säkerhet och skydd. Vi uppmanar därför alla FN:s medlemsstater att utan dröjsmål arbeta vidare mot detta mål.
Mer än någonsin förtjänar människor överallt full tillgång till information, och journalister måste skyddas från alla försök att tysta dem. Vi kräver rättvisa”, säger IFJ:s ordförande Dominique Pradalié i ett uttalande.
Olika kriterier, liknande slutsats
Reportar utan gränsers internationella organisation har "bara" registrerat 67 dödade för samma period. Att siffrorna skiljer sig åt så mycket beror bland annat på att våra olika organisationer har olika kriterier när de gör sammanställningen. RSF räknar dem som var i tjänst när de dödades, IFJ räknar även dem som inte var i tjänst. Oavsett – att journalister dödas är oacceptabelt.