Vilket arvode ska jag som frilans ta för ett uppdrag? Det är en av de vanligaste frågorna som kommer in till Frilansjouren.
Ibland kommer frågan för att det inte alltid är helt rätt att räkna ut vad som egentligen är ett rimligt arvode. Men ibland får vi också frågor eftersom arvodet så uppenbart är alldeles för snålt tilltaget.
Här kan du som frilans ta hjälp av Frilansavtalet. I alla fall om du frilansar för ett företag som är anslutet till Medieföretagen och omfattas av kollektivavtalet för dagspress. Med andra ord: de flesta dags- och kvällstidningar i landet.
Särskilda spelregler på dagspressområdet
Så vad är det då du kan få hjälp med? Victoria da Silva, ombudsman med ansvar för frilansfrågor, förklarar:
– På dagspressområdet finns särskilda specialregler och finns det då en lokal klubb på den tidning du förhandlar med så kan du ta hjälp av dem. Är uppdraget dessutom längre än bara ett engångstillfälle står det i avtalet att lokala förhandlingar ska ske.
Vad betyder ”lokala förhandlingar” rent konkret?
– Det kan handla om att du kan få hjälp av klubben att förhandla om arvodet, eller att du tar hjälp av dem innan du påbörjar ett löpande uppdrag. Klubben kan alltså vara med och påverka villkoren även för frilansen. Men företaget ska egentligen också förhandla med klubben om de avser förändra eller avsluta uppdragets omfattning.
Så hur gör jag om jag vill ha hjälp av den lokala klubben?
– Om du inte vet vem du ska kontakta eller om du är osäker på om det finns någon klubb kan du kontakta oss på förbundskansliet. Då kan vi hjälpa dig att hitta fram till rätt person.
Dåliga frilansvillkor? Kontakta klubben!
Tyvärr har det varit svårt att få arbetsgivarsidan att gå med på omfattande villkor och avtal för Journalistförbundets frilansmedlemmar och det här avtalet gäller på alla företag som är anslutna till Medieföretagen, dock bara med specialreglerna om förhandling av villkor inom dagspress.
Men Victoria da Silva tycker ändå att man kan kontakta den lokala klubben om uppdragsgivaren kommer med riktigt låga arvodesförslag eller på något annat sätt inte uppträder schysst, även om det inte handlar om ett dagspressföretag.
– Det är bra om klubben får reda på den typen av saker. Även om de inte har rätt att förhandla åt dig, kan de driva frågor om rättvisa villkor för frilansar på andra sätt.