Foto: Plattform/Johnér

Gräv som student – tips på vägen

Publicerad 8 april 2025

Snart drar Gräv i gång i Borlänge. Studerar du och är sugen på att testa grävjournalistik när du gör ditt examensarbete? Här är några tips på vägen från en av dem som fick priset Studentspaden förra året. 

Flera hundra journalister samlas i Borlänge i slutet av veckan. Då är det dags för föreningen Grävande Journalisters årliga konferens Gräv. Under två dagar blir det föreläsningar, mingel och utdelningen av priset Guldspaden. 

Att ägna sig åt grävjournalistik kan vara både roligt och frustrerande. Ofta är det dessutom mycket tidskrävande. Men trots att studenter bara är i början av sin yrkeskarriär är det inte ovanligt att många väljer att ägna sig åt just den här typen av journalistik när de skriver sina examensarbeten. 

 

Vinnare av Studentspaden 2024
Laura Vandelin och resten av gruppen som vann Studentspaden på Gräv förra året.

Några som lyckades extra bra på är Laura Vandelin och det gäng hon gjorde examensarbetet tillsammans med: kurskamraterna Noam Bertling, Tove Mattsson, Elin Dahlström och Peter Karlberg. De samarbetade med P4 Göteborg och slutresultatet blev så bra att de fem vann Studentspaden för ett gräv om säkerheten vid kärnkraftverket Ringhals. 

– Att jobba med gräv är inte så glamouröst som man kanske tror när man bara ser slutprodukten. Så var beredd på att det kommer att vara tufft och körigt och efteråt tänker man ”Vi skulle ha gjort så där i stället”. Men det är värt det och väldigt kul!

Tre tips från Laura Vandelin till grävsugna studenter:

  1. Kontakta en redaktion tidigt om du siktar på att få ditt jobb publicerat. De vill sällan ha ett färdigt jobb. Vi kände att vi ville göra radio och hade ett möte tidigt i processen med P4 Göteborg. De kände sig inkluderade och vi kunde också bolla med deras redaktör.
     
  2. Dela upp arbetet i gruppen tidigt. Ska man vara fem går det bättre om man har en mycket tydlig arbetsfördelning. Vem är researcher, vem är reporter? Gör man radio eller tv kanske inte alla fem kan höras eller synas. 
     
  3. En motgång behöver inte vara en motgång. Våga gärna göra fel och var inte rädd att vara transparent med motgångar inför din handledare eller den redaktion du samarbetar med. För rätt som det är så löser sig saker. Vi fick ett genomslag en sen eftermiddag precis när vi satt och tänkte hur vi skulle göra och hur vi skulle gå vidare. 

På vår hemsida hittar du också en hel del tips hur du ska tänka kring ditt examensarbete. Det är till exempel viktigt att förbereda dig ordentligt och ha koll på säkerheten om du och dina kurskamrater ska ägna er åt ett ämne där du kan råka ut för oförutsedda händelser. 

Ska du åka på Gräv? Kom gärna fram och säg hej! Vi finns på plats i Borlänge både på fredag och lördag med information om medlemskap, stipendier och annat matnyttigt. 

Senast ändrad 8 april 2025