Exakt två år senare "frigavs" Minhai och hölls under uppsikt i en bostad i staden Ningbo utan möjlighet att lämna Kina trots att han endast är svensk medborgare. Tre månader efter "frigivningen" kidnappade drygt tio civilklädda regimagenter Minhai som satt med två diplomater på ett tåg nära Beijing. Sedan dess den kinesiska diktaturen tvingat Gui Minhai att framträda i statlig tv och fördöma Sverige ifrån ett av de många hemliga underjordiska fängelserna i Kina. Först efter tre år fick Gui Minhai träffa en svensk läkare.
Med anledning av att Gui Minhai varit frihetsberövad i tre år anordnas en stödmanifestation onsdagen den 17 oktober 2018 klockan 12.00 utanför Kinas ambassad (Lidovägen 8, Stockholm).
Initiativtagare till manifestationen är Kurdo Baksi och genomförs med stöd av Journalistförbundet, Svenska Förläggareföreningen och Sveriges Författarförbund.
Medverkande:
Karin Olsson, kulturchef Expressen
Björn Wiman, kulturchef Dagens Nyheter
Svante Weyler, förläggare
Grethe Rottböll, ordförande i Sveriges författarförbund
Ulrika Hyllert, vice ordförande Svenska Journalistförbundet
Helena Giertta, chefredaktör Journalisten
med flera
För eventuella frågor, kontakta Kurdo Baksi 073-145 63 15.