Det förmodade mordet på den kände regimkritiske saudiske journalisten Jamal Khashoggi på Saudiarabiens konsulat i Istanbul har väckt avsky runt om i världen.
Flera människorätts- och pressorganisationer begär en oberoende FN- utredning om fallet.
Långt bort ifrån det mediala strålkastarljuset har Saudiarabien strypt all yttrande- och pressfrihet. I årets Reportar utan gränsers pressfrihetsindex hamnar landet på bottenplatsen 169. Uppemot 30 journalister befaras vara frihetsberövade för närvarande i landet. Bara det senaste året har 15 saudiska journalister och bloggare placerats i fängelser i Saudiarabien.
En av alla dessa som drabbats av Saudiarabiens tillslag är den saudiske bloggaren Raif Badawi som för fyra år sedan dömdes till tio års fängelse och 1 000 piskrapp för att ha förolämpat islam på sin webbplats.
Manifestationen kräver frihet för samtliga yttrandefrihetsfångar i Saudirabien och begär en oberoende FN-utredning om Khashoggis öde.
Medverkande:
Jesper Bengtsson, ordförande Svenska PEN
Hana Al-Khamri, Mellanöstern-analytiker, uppvuxen och tidigare verksam som journalist i Saudiarabien.
Helena Giertta, chefredaktör tidningen Journalisten
Cecilia Enquist, kampanjledare på Svenska Amnesty
med flera.
Initiativtagare till manifestationen är Kurdo Baksi och anordnas med stöd av Svenska PEN, Svenska Journalistförbundet, tidningen Journalisten och Amnesty International Sverige.
För eventuella frågor, kontakta Kurdo Baksi på 073-145 63 15.
Läs mer:
IFJ: End the lies, cover-up and appeasement over killing of Jamal Khashoggi
Khashoggi case: EFJ-IFJ calls for an international independent investigation under the UN authority
Jamal Khashoggi: Det arabvärlden behöver mest är yttrandefrihet (DN)
Jamal Khashoggi: What the Arab world needs most is free expression (washingtonpost.com)