På kongressen 2025 antogs en motion om att undersöka och utreda möjligheten att införa ett säkerhetstillägg i Frilansrekommendationen. Då finns det enbart en kort mening om att frilansar bör använda Frilanskalkylatorn för att räkna fram ett individuellt arvode utför uppdrag i högriskområden eftersom det ofta leder till högre verksamhetskostnader.
– Men det saknades skrivningar som tydliggör att det är uppdragsgivaren som bör stå för kostnaden, säger ombudsman Victoria da Silva.
Säkerhet kostar
Säkerhetstillägget har fått en egen rubrik där det faktum att frilansar på farliga uppdrag ofta kan behöva betala för en utökad försäkring, säkerhetsarrangemang på plats, budget för fixare eller andra liknande utgifter kopplade till säkerhet. Det innebär i sin tur en högre kostnad än ett normalt uppdrag.
– Det här är utgifter som ofta glöms bort av både frilansar och uppdragsgivare. Så därför känns det viktigt att tydligt visa att säkerhet är en aspekt som måste diskuteras inför uppdrag och att den måste få kosta.
Den andra ändringen i Frilansrekommendationen rör ersättningen för arkivbilder. Fram till nu har rekommendationen på flera sätt skiljt sig åt jämfört med den prisguide som BLF Fotograferna har arbetat med under många år.
– På tryckta bilder har rekommendationen legat högt i arvode och för bilder på internet har den istället legat lågt i förhållande till BLF. Det är inte bra om vi har stora skillnader på rekommendationerna för arkivbilder inom samma organisation.
Rekommendationer och prisguider bättre synkade
Efter beslut av förbundsstyrelsen är nu rekommendationen och prisguiden är nu mer synkade med varandra. Det som skiljer är att förbundet har olika tidsgränser, samt fortsatt har en särskild rekommendation för tumnaglar på internet, vilket BLF saknar.
– Det beror bland annat på att BLF också har en rekommendation för kommersiell användning, vilket förbundet inte har. På det här sättet tar vi också ett steg mot att bättre synkronisera våra olika rekommendationer och prisguider.