Först ut, efter att ordförande Ulrika Hyllert hälsat deltagarna välkomna vid Journalistförbundets avtalskonferens, var Irene Wennemo. Hon är generaldirektör för Medlingsinstitutet, och talade om den svenska arbetsmarknadsmodellen i en turbulent omvärld. Hon fick även svara på frågor. Vad är till exempel smartast? Ska man till exempel gå in i förhandlingar med många krav och tratta ner, eller bara ta med sig några få extra punkter på listan inför en förhandling?
Svaret från Irene Wennemo blev att det inte är fel med några extra bytesgrejer i bagaget. Men när förhandlingen väl är igång behöver bordet ändå rensas på det som inte är det mest väsentliga, är tipset.
Avtalsplattformen fastställd
Vid konferensen presenterade förbundsstyrelsen sitt förslag till avtalsplattform inför avtalsförhandlingarna 2027. Den samlar Journalistförbundets viktigaste frågor inför avtalsrörelsen 2027 och styr inriktningen för avtalsförhandlingarna på samtliga avtalsområden. I korthet är den fokuserad på tre olika områden:
- Lön och ersättningar
- Arbetstid och arbetsmiljö
- Trygghet i anställningen
Under avtalskonferensen diskuterade deltagarna plattformens innehåll. Konferensen kom slutligen fram till att man kunde ställa sig bakom plattformen. Den är därmed fastställd. Det som kommit fram under diskussionerna tas också vidare med in i delegationens arbete inför avtalsförhandlingarna 2027.
– Det är mycket glädjande, och under samtalen framkom många värdefulla synpunkter. Våra chanser att lyckas i avtalsförhandlingarna ökar när vi kan renodla och prioritera vilka frågor som är de allra viktigaste, säger Journalistförbundets förhandlingschef Katarina Dahlskog.
Avtalsdelegationen vald
De som ska representera medlemmarna i avtalsdelegationen valdes också vid konferensen efter noggrant arbete från Valnämnden.
– Våra medlemmar är de som faktiskt arbetar inom våra avtalsområden och när vi samlar deras erfarenheter och kunskaper i vår avtalsdelegation ökar det våra möjligheter till framgång. Nu är vi rustade med ett starkt lag inför nästa avtalsrörelse, säger förbundsordförande Ulrika Hyllert.
Avtalsområde Dagspress
Pierre Linder, Hallandsposten
Linda Kask Makkieh, NSD
Helena Sjödin Öberg, Dagens Nyheter
Mikael Törnwall, Svenska Dagbladet (suppleant)
Avtalsområde Public service
Erica Hedin, SR
Håkan Widman, SR
Johan Wiechel, SVT
Jane Andersson, SVT (suppleant)
Avtalsområde Etermedier
Ted Friskman, TV4
Anna Lillkung, Tredje statsmakten
Shang Imam Klenell, Filt (suppleant)
Avtalsområde Tidskrift
Ella Käck, Nordiske medier
Kajsa Åström, Nordiske medier
Förbundsstyrelsens representanter i avtalsdelegationen är Ulrika Hyllert, Anna Herdenstam, Gabriella Mohoff och Magnus Sjöborg. Det första mötet kommer att hållas 23 september.
Förbundsstyrelsen har också beslutat att efter sommaren adjungera en eller två visstidsanställda till delegationen.
– Att se till att säkra att vi får med oss deras perspektiv är väldigt viktigt. Visstidsfrågan är högt prioriterad för oss, säger Katarina Dahlskog.
Fortsatt arbete med visstid
Efter fjolårets avtalsförhandlingar tillsattes en partsgemensam arbetsgrupp: Visstidsgruppen. I den har Journalistförbundet tillsammans med Medieföretagen arbetat med att ta fram rekommendationer kring hur visstidsanställningar kan hanteras ansvarsfullt. Gruppens sista inbokade möte är på onsdag 10 juni.
– Vi uppskattar detta samarbete, och vi har verkligen gjort framsteg tillsammans. Men vi har inte nått riktigt ända fram, och kommer behöva ses fler gånger. Det är ett omfattande arbete, berättar Katarina Dahlskog.
Vid sidan av det partsgemensamma arbetet tillsatte också Journalistförbundet en referensgrupp med representanter från klubbar på dagspressområdet och Vikarieföreningen. Vi har med gruppens hjälp kunnat ta fram råd och stöd till klubbarna, om hur de kan arbeta med frågorna. Tanken är att de ska kunna åstadkomma förändring och nå samsyn med sina arbetsgivare om hur visstidsanställningar hanteras.