Presskortshandläggare

Presskortshandläggare kan utfärda presskort och finns utspridda över landet. Här är hela listan på presskortshandläggare.

Blekinge
Mats Blennow, Karlskrona, mats.blennow@blt.se

Dalarna
Ragna Fahlander, Falun, ragna.fahlander@dt.se
Anders Hansson, anders.hansson@svt.se

Gotland
Jonas Neuman, Visby, jonas.neuman@sr.se

Gävleborg
Magnus Sjöborg, Hudiksvall, magnus.sjoborg@mittmedia.se
Stig-Göran Åberg, Gävle, stisse.aberg@mittmedia.se

Halland

Jämtland
Olof Sjödin, Östersund, olof.sjodin@op.se

Norrbotten
Jenny Lindhammar, Piteå, jenny.lindhammar@pitea-tidningen.se
Ylva Forslund, Piteå, ylva.forslund@pitea-tidningen.se
Tommy Lundqvist, tommy.lundkvist@norrbottensmedia.se

Småland
Peter Johnson, Jönköping, peter.johnson@svf.fhsk.se
Karin Lagerström, Oskarshamn, karin.lagerstrom@ot.se
Kerstin Haggren, Lammhult, kerstin.haggren@smp.se
Curt Guwallius, Jönköping, curt@guwallius.se
Christer Gallneby, Värnamo, christer.gallneby@varnamonyheter.se

Stockholm
Kansliet, Vasagatan 50, kansliet@sjf.se
Benedicte Asplund, frilans, benedicte.asplund@gmail.com
Journalistklubbarna vid SR och SVT 
Cicci Renström Suurna, TV4, cicci.renstrom@tv4.se
Blien Abraha, SR, billy.abraha@sverigesradio.se

Södermanland
Annika Clemens, Gnesta, annika.clemens@sn.se

Skåne
Hans Zillén, Malmö, hans.zillen@sr.se
Rickard Sturesson, Kristianstad, rickard.sturesson@sverigesradio.se
Tomas Nilsson, Ödåkra, tomas.nilsson@hd.se
Barbro Schöld, Klågerup, babs.schold@telia.com

Uppland
Lotta Frithiof, lotta.frithiof@unt.se
Jan Berglund, Harbo, berglund_jan@hotmail.com

Värmland
Simon Strinnholm, Karlstad, simon@strinnholm.com

Västerbotten
Bertholof Brännström, Umeå, bertholof@bobmedia.se
Erland Segerstedt, Kåge, erland@fotograferland.nu

Västernorrland
Ingela Hofsten, Sundsvall, ingela@ingelahofsten.se
Mats Olsson, mats.olsson@mittmedia.se

Västmanland
Erik Hjärtberg, Västerås, text@erikhjartberg.se

Västsverige 
Marthina Stäpel, Axvall, marthina.stapel@sverigesradio.se
Marie-Louise Melldahl, Trollhättan, mari-louise.anderstedt@ttela.se
Oscar Nilsson, Herrljunga, oscar.nilsson@knallebladet.se
Tommy Praetorius, Borås, tommy.praetorius@sr.se
Åsa Mwansa, Vara, asa.mwansa@nlt.se

Ångermanland

Örebro
Björn Persson-Mildh, Karlskoga, bjorn@mildh.se
Lars Billström, Hallsberg, lars.billstrom@gmail.com

Östergötland
Ann-Charlotte Irhede, Linköping, ann-charlotte.irhede@corren.se

Vi arbetar hela tiden på att rekrytera fler presskortshandläggare. Listan uppdateras kontinuerligt. Hör av dig till oss om du som medlem är intresserad av att bli presskortshandläggare.

Senast ändrad 9 januari 2020