Presskortshandläggare

Presskortshandläggare kan utfärda presskort och finns utspridda över landet. Här är hela listan på presskortshandläggare.

Blekinge
Mats Blennow, Karlskrona, mats.blennow@blt.se

Dalarna
Ragna Fahlander, Falun, ragna.fahlander@dt.se
Anders Hansson, anders.hansson@svt.se

Gotland
Jonas Neuman, Visby, jonas.neuman@sr.se

Gävleborg
Magnus Sjöborg, Hudiksvall, magnus.sjoborg@mittmedia.se

Halland

Jämtland
Olof Sjödin, Östersund, olof.sjodin@op.se

Norrbotten
Jenny Lindhammar, Piteå, jenny.lindhammar@pitea-tidningen.se
Ylva Forslund, Piteå, ylva.forslund@pitea-tidningen.se
Tommy Lundqvist, tommy.lundkvist@norrbottensmedia.se

Småland
Johanna Lindblad Ahl, Västervik, johanna.ahl@sverigesradio.se
Peter Johnson, Jönköping, peter.johnson@svf.fhsk.se
Karin Lagerström, Oskarshamn, karin.lagerstrom@ot.se
Kerstin Haggren, Lammhult, kerstin.haggren@smp.se

Stockholm
Kansliet, Vasagatan 50, kansliet@sjf.se
Journalistklubbarna vid SR och SVT 
Cicci Renström Suurna, TV4, cicci.renstrom@tv4.se
Lars Nilsson, SVT, lars.nilsson@svt.se
Blien Abraha, SR, billy.abraha@sverigesradio.se

Södermanland
Tomas Nilsson, Vingåker, tomas.nilsson@kkuriren.se
Annika Clemens, Gnesta, annika.clemens@sn.se

Skåne
Hans Zillén, Malmö, hans.zillen@sr.se
Rickard Sturesson, Kristianstad, rickard.sturesson@sverigesradio.se
Tomas Nilsson, Ödåkra, tomas.nilsson@hd.se

Uppland
Lotta Frithiof, lotta.frithiof@unt.se

Värmland
Simon Strinnholm, Karlstad, simon@strinnholm.com

Västerbotten
Bertholof Brännström, Umeå, bertholof@bobmedia.se
Erland Segerstedt, Kåge, erland@fotograferland.nu

Västernorrland
Ingela Hofsten, Sundsvall, ingela@ingelahofsten.se
Mats Olsson, mats.olsson@mittmedia.se

Västmanland

Västsverige 
Anders Berggren, Göteborg, anders.berggren@gp.se
Marthina Stäpel, Axvall, marthina.stapel@sverigesradio.se
Marie-Louise Melldahl, Trollhättan, mari-louise.anderstedt@ttela.se
Oscar Nilsson, Herrljunga, oscar.nilsson@knallebladet.se
Tommy Praetorius, Borås, tommy.praetorius@sr.se
Åsa Mwansa, Vara, asa.mwansa@nlt.se

Ångermanland

Örebro
Björn Persson-Mildh, Karlskoga, bjorn@mildh.se
Lars Billström, Hallsberg, lars.billstrom@gmail.com

Östergötland
Ann-Charlotte Irhede, Linköping, ann-charlotte.irhede@corren.se

Vi arbetar hela tiden på att rekrytera fler presskortshandläggare. Listan uppdateras kontinuerligt. Hör av dig till oss om du som medlem är intresserad av att bli presskortshandläggare.

Senast ändrad 10 oktober 2019