Presskortshandläggare

Publicerad 16 maj 2018

Presskortshandläggare kan utfärda presskort och finns utspridda över landet. Här är hela listan på presskortshandläggare.

Blekinge
Mats Blennow, Karlskrona, mats.blennow@blt.se

Dalarna
Ragna Fahlander, Falun, ragna.fahlander@dt.se
Anders Hansson, anders.hansson@svt.se

Gotland
Jonas Neuman, Visby, jonas.neuman@sr.se

Gävleborg
Christina Löfving, Gävle, christina.lofving@arbetarbladet.se
Eva Persson, Söderhamn, eva.persson@soderhamnskuriren.se

Halland
Håkan Bergström, Falkenberg, hakan.bergstrom@hn.se

Jämtland
Olof Sjödin, Östersund, olof.sjodin@op.se

Norrbotten
Susanne Rådlund, Piteå, susanne.radlund@pitea-tidningen.se
Jenny Lindhammar, Piteå, jenny.lindhammar@pitea-tidningen.se
Ylva Forslund, Piteå, ylva.forslund@pitea-tidningen.se
Tommy Lundqvist, tommy.lundqvist@nsd.se

Småland
Johanna Lindblad Ahl, Västervik, johanna.ahl@sverigesradio.se
Peter Johnson, Jönköping, peter.johnson@svf.fhsk.se
Karin Lagerström, Oskarshamn, karin.lagerstrom@ot.se
Kerstin Haggren, Lammhult, kerstin.haggren@smp.se
Anders Jönsson, Kalmar, anders.jonsson@ostran.se

Stockholm
Kansliet, Vasagatan 50, kansliet@sjf.se
Journalistklubbarna vid SR och SVT 
Cicci Renström Suurna, TV4, cicci.renstrom@tv4.se
Lars Nilsson, SVT, lars.nilsson@svt.se

Södermanland
Tomas Nilsson, Vingåker, tomas.nilsson@kkuriren.se
Lisa Hölne, Eskilstuna, lisa.holne@ekuriren.se
Oscar Nilsson, Eskilstuna, oscar.cj.nilsson@gmail.com
Annika Clemens, Gnesta, annika.clemens@sn.se

Skåne
Lilian Ottosson, Helsingborg, lilian.ottosson@allers.se
Hans Zillén, Malmö, hans.zillen@sr.se
Rickard Sturesson, Kristianstad, rickard.sturesson@sverigesradio.se
Tomas Nilsson, Ödåkra, tomas.nilsson@hd.se

Uppland
Lotta Frithiof, lotta.frithiof@unt.se

Värmland
Simon Strinnholm, Karlstad, simon@strinnholm.com

Västerbotten
Bertholof Brännström, Umeå, bertholof@bobmedia.se

Västernorrland
Ingela Hofsten, Sundsvall, ingela@ingelahofsten.se
Mats Olsson, mats.olsson@mittmedia.se

Västmanland
Mattias Rensmo, Västerås, mattias.rensmo@sr.se

Västsverige 
Anders Berggren, Göteborg, anders.berggren@gp.se. På semester. Åter 26/7.
Marthina Stäpel, Axvall, marthina.stapel@sverigesradio.se
Peter Hallbäck, Stora Levene, peter.hallback@nlt.se
Marie-Louise Anderstedt, Trollhättan, mari-louise.anderstedt@ttela.se

Ångermanland
Lennart Lundberg, Sollefteå, lennart.lundberg53@gmail.com

Örebro
Björn Persson-Mildh, bjorn@mildh.se
Lars Billström, Hallsberg, lars.billstrom@gmail.com

Östergötland
Ann-Charlotte Irhede, Linköping, ann-charlotte.irhede@corren.se

Vi arbetar hela tiden på att rekrytera fler presskortshandläggare. Listan uppdateras kontinuerligt. Hör av dig till oss om du som medlem är intresserad av att bli presskortshandläggare.

Senast ändrad 14 juni 2018