Presskortshandläggare

Presskortshandläggare kan utfärda presskort och finns utspridda över landet. Här är hela listan på presskortshandläggare.

Blekinge
Mats Blennow, Karlskrona, mats.blennow@blt.se

Dalarna
Ronald Eichinger, Dalarnas Tidningar, ronald.eichinger@mittmedia.se
Anders Hansson, anders.hansson@svt.se

Gotland
Jonas Neuman, Visby, jonas.neuman@sr.se

Gävleborg
Magnus Sjöborg, Hudiksvall, magnus.sjoborg@mittmedia.se
Stig-Göran Åberg, Gävle, stisse.aberg@mittmedia.se

Göteborg (se Västsverige nedan)

Jämtland
Olof Sjödin, Östersund, olof.sjodin@op.se

Norrbotten
Jenny Lindhammar, Piteå, jenny.lindhammar@pitea-tidningen.se
Ylva Forslund, Piteå, ylva.forslund@pitea-tidningen.se
Tommy Lundqvist, tommy.lundkvist@norrbottensmedia.se

Småland
Peter Johnson, Jönköping, peter.johnson@svf.fhsk.se
Karin Lagerström, Oskarshamn, karin.lagerstrom@ot.se
Kerstin Haggren, Lammhult, kerstin.haggren@smp.se
Curt Guwallius, Jönköping, curt@guwallius.se
Christer Gallneby, Värnamo, christer.gallneby@varnamonyheter.se
Anders Jönsson, Kalmar, anders.jonsson@ostran.se

Stockholm
Kansliet, Vasagatan 50, kansliet@sjf.se
Benedicte Asplund, frilans, benedicte.asplund@gmail.com
Journalistklubbarna vid SR och SVT 
Cicci Renström Suurna, TV4, cicci.renstrom@tv4.se
Billy Abraha, SR, billy.abraha@sverigesradio.se
Martin Hult, SR, martin.hult@sverigesradio.se

Södermanland
Annika Clemens, Gnesta, annika.clemens@sn.se
Rebecka Jonsson, Katrineholms-Kuriren, Katrineholm, rebecka.jonsson@kkuriren.se
Lisa Hölne, Eskilstuna-Kuriren, Eskilstuna, lisa.holne@ekuriren.se

Skåne
Hans Zillén, Malmö, hans.zillen@sr.se
Rickard Sturesson, Kristianstad, rickard.sturesson@sverigesradio.se
Tomas Nilsson, Ödåkra, tomas.nilsson@hd.se
Barbro Schöld, Klågerup, babs.schold@telia.com
Maria Ising, Malmö, maria@mising.se
Hanna Ohlén Järvinen, Malmö, hanna.ohlen@fronesis.nu

Uppland
Lotta Frithiof, lotta.frithiof@unt.se
Jan Berglund, Harbo, berglund_jan@hotmail.com

Värmland
Simon Strinnholm, Karlstad, simon@strinnholm.com

Västerbotten
Bertholof Brännström, Umeå, bertholof@bobmedia.se
Erland Segerstedt, Kåge, erland@fotograferland.nu

Västernorrland
Ingela Hofsten, Sundsvall, ingela@ingelahofsten.se
Mats Olsson, mats.olsson@mittmedia.se

Västmanland
Erik Hjärtberg, Västerås, text@erikhjartberg.se

Västsverige 
Marthina Stäpel, Skövde, marthina.stapel@sverigesradio.se
Marie-Louise Melldahl, Trollhättan, mari-louise.anderstedt@ttela.se
Tommy Praetorius, Borås, tommy.praetorius@sr.se
Åsa Mwansa, Vara, asa.mwansa@nlt.se
Ikram Hassan, Göteborg, ikraamina@hotmail.com
Soledad Cartagena, Göteborg, sollan.carttis@hotmail.com
Josefine Slätt, SR, Göteborg, josefine.slatt@svt.se

Ångermanland

Örebro
Björn Persson-Mildh, Karlskoga, bjorn@mildh.se
Lars Billström, Hallsberg, lars.billstrom@gmail.com

Östergötland
Ann-Charlotte Irhede, Linköping, ann-charlotte.irhede@corren.se

Vi arbetar hela tiden på att rekrytera fler presskortshandläggare. Listan uppdateras kontinuerligt. Hör av dig till oss om du som medlem är intresserad av att bli presskortshandläggare.

Senast ändrad 26 mars 2020