Presskortshandläggare

Presskortshandläggare kan utfärda presskort och finns utspridda över landet. Här är hela listan på presskortshandläggare.

Blekinge
Mats Blennow, Karlskrona, blennow.mats@gmail.com

Dalarna
Ronald Eichinger, Dalarnas Tidningar, ronald.eichinger@mittmedia.se
Anders Hansson, anders.hansson@svt.se

Gotland
Jonas Neuman, Visby, jonas.neuman@sr.se

Gävleborg
Magnus Sjöborg, Hudiksvall, magnus.sjoborg@mittmedia.se
Stig-Göran Åberg, Gävle, stisse.aberg@mittmedia.se

Göteborg (se Västsverige nedan)

Jämtland

Norrbotten
Jenny Lindhammar, Piteå, jenny.lindhammar@pt.se
Ylva Forslund, Piteå, ylva.forslund@pt.se
Anna Fantenberg, Norrmedia, Luleå, anna.fantenberg@norrmedia.se

Småland
Peter Johnson, Jönköping, peter.johnson@svf.fhsk.se
Karin Lagerström, Oskarshamn, karin.lagerstrom@ot.se
Curt Guwallius, Jönköping, curt@guwallius.se
Christer Gallneby, Värnamo, christer.gallneby@varnamonyheter.se
Justus Bennet, Kalmar/Öland, jb@sjf.se
Thomas Aaby-Ericsson, SR, Växjö, thomas.aaby-ericsson@sr.se

Stockholm
Kansliet, Vasagatan 50, kansliet@sjf.se
Benedicte Asplund, frilans, benedicte.asplund@gmail.com
Journalistklubbarna vid SR och SVT
Billy Abraha, SR, billy.abraha@sverigesradio.se
Martin Hult, SR, martin.hult@sverigesradio.se
Axel Ellung, TV4, axel.ellung@tv4.se

Södermanland
Annika Clemens, Gnesta, annika.clemens@gmail.com
Rebecka Jonsson, Katrineholms-Kuriren, Katrineholm, rebecka.jonsson@kkuriren.se
Lisa Hölne, Eskilstuna-Kuriren, Eskilstuna, lisa.holne@ekuriren.se

Skåne
Tomas Nilsson, Ödåkra, tomas.nilsson@hd.se
Barbro Schöld, Klågerup, babs.schold@telia.com
Maria Ising, Malmö, maria@mising.se
Hanna Ohlén Järvinen, Malmö, hanna.ohlen@fronesis.nu
Hans Zillén, Malmö, hans.zillen@sr.se
Elisabeth Sandberg, Limhamn, elisabeth.sandberg@skd.se

Uppland
Lotta Frithiof, lotta.frithiof@unt.se

Värmland

Västerbotten
Bertholof Brännström, Umeå, bertholof@bobmedia.se
Erland Segerstedt, Kåge, erland@fotograferland.nu

Västernorrland
Ingela Hofsten, Sundsvall, ingela@ingelahofsten.se
Mats Olsson, mats.olsson@mittmedia.se

Västmanland
Erik Hjärtberg, Västerås, text@erikhjartberg.se

Västsverige 
Marthina Stäpel, Skövde, marthina.stapel@sverigesradio.se
Marie-Louise Melldahl, Trollhättan, mari-louise.anderstedt@ttela.se
Tommy Praetorius, Borås, tommy.praetorius@sr.se
Åsa Mwansa, Vara, asa.mwansa@nlt.se
Ikram Hassan, Göteborg, ikraamina@hotmail.com
Josefine Slätt, SVT, Göteborg, josefine.slatt@svt.se

Ångermanland

Örebro
Lars Billström, Hallsberg, lars.billstrom@gmail.com

Östergötland
Ann-Charlotte Irhede, Linköping, ann-charlotte.irhede@corren.se

Vi arbetar hela tiden på att rekrytera fler presskortshandläggare. Listan uppdateras kontinuerligt. Hör av dig till oss om du som medlem är intresserad av att bli presskortshandläggare.

Senast ändrad 23 juni 2021