|
|
Ordföranden har ordet
Äntligen kan vi nu erbjuda en ny och innehållsrik hemsida under www.sjf.se – Senior. Ansvarig för vår nya hemsida blir medlemmen i vår förening, Claes Gylling, som tillsammans med oss och webbansvarige hos SJF, Linus Johnson, ska se till att ni får massor med information om Skånes Journalistseniorer.
Här ska vi exempelvis berätta om vad som händer framöver 2012. Vi blickar också tillbaka på år 2011 och vad som hänt av betydelse under detta år i vår förening. Ni får i text och (oftast) bild information om våra senaste möten och här kan det väl bli lite ”Galapetteri”.
Styrelsen presenteras i en egen text, så ni vet vilka ni ska kontakta om ni har något på hjärtat om vår verksamhet, eller tips på aktiviteter. Inget är för stort eller smått för att inte nämnas. Något vi just nu i styrelsen är mycket glada för och förväntar oss mycket av är samarbetet med Västsveriges Journalistseniorer framöver. Så ska exempelvis vi skåningar bege oss till Göteborg en helg i september för trevlig samvaro och ett mycket spännande program med bland annat teaterbesök. Denna resa har ett mycket bra paketpris och vi väntar nu med spänning på anmälningar – inbjudan har gått ut till medlemmarna.
För övrigt fortsätter vi verksamheten med intressanta personer vi bjuder in till våra möten. Besök görs på intressanta platser och byggnader. Hela tiden strävar vi efter att ligga i linje med vår tidigare journalistiska gärning och anknyta i mötena till denna.
Vår klubb har funnits sedan 1969. Dess uppgift är – som den formuleras i stadgarnas första paragraf – bland annat att verka för medlemmarnas sociala gemenskap och fortsatta yrkeskontakter. Detta tar sig sådana uttryck som till exempel studiebesök inom skilda områden och verksamheter och sammankomster med varierande teman – med särskilt intresse för medie- och kulturområdena.
Känn dig varmt välkommen till våra möten!
Jan Hjerth, ordförande Skånes Journalistseniorer
|
|
|
|